
Vrcholy
1. Mužský
Mužský (463 m n. m.) je vrch, nejvyšší bod okresu Mladá Boleslav ve Středočeském kraji. Vrch je součástí přírodní rezervace Příhrazské skály a Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Leží přibližně 5 kilometrů východně od Mnichova Hradiště, na katastrálním území vsi Mužský, která je vzdálena asi 400 metrů jihozápadně od vrcholu. Vrch umožňuje dokonalý kruhový rozhled do dalekého okolí, a je proto vyhledávaným turistickým cílem. Kromě severovýchodního segmentu pokrývají svahy vrchu ovocné sady. Na samotném vrcholu kopce stojí kamenná mohyla připomínající pozici rakouských děl v prusko-rakouské válce dne 28. června 1866. V letech 1869-1890 zde byly pořádány tábory lidu za prosazení národních požadavků.
Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Rozhledna Čížovka je držitelem titulu "Rozhledna roku" a titulu "Stavba, která nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny nebo okolní zástavby".
3. Zřícenina hradu Pařez
Historie skalního hradu, zvaného Pařez, je velmi krátká. Údajně skalní blok připomínal pařez, proto byl takto pojmenován. Vznikl zřejmě v polovině 14. století, první písemná zmínka je z roku 1403, kdy byl v držení Jana z Pařezu. Zanikl pravděpodobně za husitských válek, kdy byl dobyt a pobořen. Poté byl obýván loupežníky.
Dnes na místě najdete poměrně velké zbytky zdiva věže, tyčící se na výrazné skále. Dovede vás sem červená turistická značka.
4. Veliš
Veliš (429 m n. m.) je vrch v okrese Jičín Královéhradeckého kraje, v turistickém regionu Český ráj. Leží asi 4 km jihozápadně od Jičína. Je to nejvyšší vrchol Jičíněveské pahorkatiny. Na severozápadním svahu leží obec Podhradí, v jejímž katastrálním území se vrch nalézá. Na jižním svahu leží stejnojmenná obec Veliš.
5. Alainova věž
Vyhlídková věž byla postavena v roce 1862 stavitelem Josefem Pruvotem. Stavba je vysoká 13 metrů a postavena v novogotickém stylu z pískovcových kvádrů, má osmiúhelníkový půdorys. V roce 2014 prošla kompletní rekonstrukcí. Po kovových schodech můžete vylézt až na ochoz věže.
6. Zřícenina hradu Bradlec
Na zalesněném čedičovém vrcholu nad Újezdcem naleznete poměrně rozsáhlé zbytky hradu ze 13. století. Stavba využívala přirozené obrany skalních suků, mezi kterými se vlastní hrad nacházel. Hrad byl dobyt za husitských válek, střídal majitele, až v 16. století je uváděn jako pustý.
7. Krkonošská vyhlídka
Krkonošská vyhlídka je vyhlídkové místo v Krkonošském podhůří na návrší vysokém 532 m n. m. v okrese Jičín. Vyhlídka se nachází nad malou vesnicí Arnoštov asi dva kilometry na jih od městyse Pecka. Na vrcholu je místo dalekého rozhledu s výhledy na Krkonoše, Ještěd, Kozákov, Prachovské skály nebo Zvičinu. V roce 2014 byla na vrcholku postavena menší dřevěná rozhledna.
8. Vyhlídka na Miletín
V pořadí čtvrté místo NS K. J. Erbena doplněné o posezení a infotabuli je zpestřeno dřevěnou sochou pána, která se dívá na rodný domek K. J. Erbena.
9. Poutní místo U Studánky
Zázračný pramen, který v roce 1848 navrátil slepé ženě zrak, byl proměněn ve studnu se stříškou. Jelikož věhlas zázračného místa se rychle šířil krajem, byly v těsné blízkosti studánky postupně postaveny malé kapličky, později i novorománský kostel. Zároveň s kostelem byla vybudována i křížová cesta se 14 zastaveními zobrazenými na litinových deskách, doplněná kaplí Getsemany a kaplí Božího hrobu. V 90. letech místo prošlo postupnou rekonstrukcí a byly obnoveny každoroční poutě. Hlavní pouť připadá na první neděli v červenci.
10. Hajnická lípa
Lípa v osadě Hajnice - U Liščí hory, nedaleko vrcholu Liščí hory. Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky.
11. Vyhlídka U Jeřábu
Vyhlídka U Jeřábu je jednou ze zastávek naučné stezky Machov. Z vyhlídky je krásný výhled na nedaleké Bledné skály a další kopečky a hory, které jsou popsané na zde umístěné panoramatické fotografii.
12. Jedlový vrch
Jedlový vrch je hora v hraničním hřebeni Javořích hor, severovýchodně od obce Heřmánkovice. Vrchol hory se nachází na hranici mezi ČR a Polskem. Hora náleží do povodí Odry. Vody odvádějí přítoky Stěnavy, např. Heřmánkovický potok, severovýchodní polské svahy odvodňují přítoky potoka Otłuczyna, což je přítok řeky Bystrzyca.
13. Krausova vyhlídka
Na hřebeni Jánského vrchu (697 m) se nachází upravená vyhlídka se zábradlím a dřevěným altánem. Po hřebeni kolem vyhlídky vede turistické značení.
14. Kaple Panny Marie Lurdské
Kaple Nanebevzetí Panny Marie (také kaple Panny Marie Lourdské) se nachází na území obce Božanov na východ od obce asi 2 km od polských hranic. Náleží pod farnost Broumov, Náchodský vikariát, biskupství královéhradecké.
15. Naučná stezka Lom Rožmitál
Na okraji Javořích hor byla 29. září 2011 otevřena v lomu Rožmitál u Broumova naučná stezka. Je výsledkem dlouholeté spolupráce přírodovědeckého oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové a Zemědělského družstva Šonov, které je provozovatelem lomu. Naučná stezka vás provede lomem a jeho bezprostředním okolím. Na informačních panelech se seznámíte s historií těžby a ekologickou obnovou krajiny po těžbě, dočtete se o místní fauně, floře a geologii.
16. Měděný důl Bohumír
Měděný důl Bohumír, také Důl Jívka, byl hlubinným rudným dolem v katastrálním území Dolní Vernéřovice v části obce Jívka v okrese Trutnov. Je dokladem novodobé rudné důlní činnosti v Podkrkonoší a významným dokladem technologického provozu dolu, který byl Ministerstvem kultury České republiky prohlášen kulturní památkou České republiky. Od roku 2012 prostory dolu převzala o.p.s. Důl Jan Šverma Žacléř, která důl Bohumír zpřístupnila 400 m dlouhou trasou v roce 2015.
17. Labyrint na Růžovém paloučku
Labyrint - nový památník Jana Ámose Komenského v Černé Vodě. Místo, kde se učitel národů Jan Ámos Komenský v roce 1628 naposledy rozloučil s rodnou vlastí a odešel do polského exilu.
18. Vyhlídka u Rýchorské boudy
Vyhlídka byla postavena na místě bývalé Maxovy boudy nedaleko Rýchorské boudy. Z vyhlídkové plošiny se vám naskytne výhled na východní Krkonoše.
19. Horská chata Portášky
Portášovy Boudy, též Portášky (německy Hoferbauden), jsou horské boudy v Krkonoších. Portášovy boudy leží severně od Velké Úpy, která je součástí Pece pod Sněžkou, a západně od Pěnkavčího vrchu (1104,8 m). Na Portášovy boudy vede sedačková lanová dráha z Velké Úpy. Nedaleko konečné stanice lanové dráhy je Horská chata Portášky, která je v provozu po celý rok. Portášovy Boudy jsou jedním z vhodných míst k výstupu na Sněžku - nejvyšší horu Krkonoš. Kromě cesty na Růžohorky a na Sněžku vede od Portášek Pěnkavčí cesta do Dolní Malé Úpy a cesta na Janovy Boudy.
20. Útulna SILO
Líbí se vám představa dát nový život již doslouženým věcem? S podobným konceptem přišli Jakub Kochman, Nicoll Šiková a Pavla Neradová. Staré ocelové silo umístěné na kraji smrkového lesa nabízí pohodlné posezení i nevšední zážitek z pobytu v prostoru, který původně vůbec nebyl určený pro lidi.
Všechny vrcholy na Mapy.cz.